Piatok 19. 4. 2024

Narodeniny a meniny

VITAJTE NA STRÁNKACH ZÁKLADNEJ ŠKOLY STRÁNSKE

• Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove vyhlásila už 39. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže „Vesmír očami detí“. Deti materských, základných a umeleckých škôl v nej výtvarne stvárňovali svoje predstavy na tému vesmír. Krajská hvezdáreň v Žiline vybrala z okresov Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina 50 najkrajších výtvarných prác zo 701, ktoré postúpili do celoslovenského kola súťaže. Medzi postupujúce práce sa dostala aj práca našej štvrtáčky Kiarky Vdovičíkovej, ktorá si v pondelok 15. apríla 2024 prevzala diplom a vecnú cenu. Jej výtvarná práca je zobrazená na jej diplome. Slávnostné odovzdávanie a vyhlasovanie postupových prác do celoslovenského kraja sa uskutočnilo v priestoroch koncertnej sály ZUŠ Ladislava Árvaya v Žiline. Kiarke srdečne gratulujeme a sme na ňu veľmi hrdí.

• Naša prváčka Bibianka Maslančíková sa v nedeľu 14. apríla 2024 zúčastnila 1. ročníka ZOO BEH BOJNICE, kde vo svojej kategórii obsadila krásne prvé miesto. V detských behoch sa súťažilo v 5 kategóriách, pričom Bibi súťažila v 2. kategórii - od 6 do 8 rokov (rok narodenia 2016-2018) - cca 200 m. Už od začiatku behu po vyštartovaní až po cieľ si Bibianka držala výborné prvé miesto. Všetci registrovaní bežci získali preukaz adoptívneho rodiča zebry bezhrivej a stali sa na rok 2024 jej adoptívnymi rodičmi. Bibianke srdečne gratulujeme a sme pyšní nielen na jej športový výkon, ale aj najmä na jej charitatívnu podporu pri záchrane ohrozenej zebry bezhrivej.

• Dňa 11. apríla 2024 sa v našej škole uskutočnil zápis predškolákov do 1. ročníka. Budúci prváčikovia prichádzali na zápis so svojimi rodičmi. Na deti čakali pani učiteľky z našej školy, ktoré sa im individuálne venovali. Budúci prváčikovia ukázali, čo všetko už vedia a ako sú na školu pripravení. Vyskúšali si sedieť v školskej lavici, prezreli si triedy, zaspievali nám alebo zarecitovali. Na záver boli všetci predškoláci odmenení pamätným listom, pastelkami a magnetkou. Všetkým rodičom a deťom blahoželáme k úspešnému zápisu detí do našej školy. Zapísalo sa 17 detí. Sme veľmi radi, že si rodičia vybrali našu školu - za školu ich detí. Ďakujeme Vám vážení rodičia za prejavenú dôveru a sme presvedčení, že vaše rozhodnutie zapísať deti do našej školy, budete vždy pokladať za šťastný krok. Tešíme sa v septembri na našich budúcich prvákov.

• Naša základná škola sa aj tento rok zapojila do 15. ročníka celoslovenského detského čitateľského maratónu “Čítajme si…” 2024, ktorý sa konal v termíne od 18. do 22. marca 2024. Tento rok spolu čítalo viac ako 93 000 detí a čítalo sa na viac ako v 600 školách, knižniciach a kluboch po celom Slovensku. Čítalo sa v 19 jazykoch. LINKA ISTOTY, ktorá túto akciu organizuje, vyžrebovala 15 výherných škôl / knižníc, ktoré dostali balíčky s knihami od vydavateľstva Slovart. Medzi týmito vyžrebovanými školami sa šťastie usmialo aj na našu školu, za čo sme veľmi vďační.

• Keďže Veľká noc sa nezadržateľne blíži, tak aj naši druháci sa na ňu pripravili. Posledný deň pred veľkonočnými prázdninami spolu s triednou pani učiteľkou Mgr. Katarínou Švajdovou vyrábali papierové veľkonočné košíčky na vajíčka. Deti najprv vyfarbili makety košíčkov, potom ich vystrihli a zlepili. Počas tvorenia sa rozprávali o veľkonočných zvykoch u nich doma, v okolí a regióne. Hotové košíčky sa druháčikom veľmi vydarili a čoskoro do nich vložia čokoládové vajíčka - dievčatá pre šibačov a chlapci tie, ktoré si vyšibú. Aj touto aktivitou si naši druháci priblížili veľkonočné zvyky a tradície v našom regióne.

• Pri príležitosti Dňa vody sa naši štvrtáci venovali na hodinách vlastivedy našej najdlhšej rieke Váh. Túto tému poňali netradične. Čo znamená latinský názov rieky Váh - Vagus? Akú spojitosť má Váh a Rimania? Aké mestá rieka Váh “vidí” zo svojho koryta? Na tieto otázky hľadali štvrtáci odpovede pod vedením triednej pani učiteľky Mgr. Martiny Ďurianovej. Výsledkom ich skupinovej práce bol veľkorozmerný plagát zobrazujúci pretekajúci Váh krížom slovenskými mestami. Váh, nad ktorým sa pýšia naše známe hrady, kaštiele a zámky. A čo znamená latinský názov rieky Váh - Vagus? Túlavý, blúdiaci ... naprieč naším krásnym Slovenskom. Uchovajme krásu našich riek zodpovedným prístupom k prírode. Voda je život.

• Voda je pre ľudí a všetko živé naokolo veľmi dôležitá. Preto sa prváci spolu s triednou pani učiteľkou Mgr. Luciou Knapcovou v rámci hodín prvouky a výtvarnej výchovy venovali tejto téme podrobnejšie. Vytvorili kolobeh vody v prírode, pochopili ako sa z dažďovej kvapky stane pitná voda a prečo musíme vodou šetriť. Okrem iného, zasadili a vypestovali žeruchu. Naučili sa, že okrem ľudí, potrebujú vodu aj rastliny a živočíchy. A že pitná voda nie je samozrejmosť, ale vzácny dar.