Všeobecná charakteristika školy

1.     Veľkosť školy

Naša škola je neplnoorganizovaná škola, bez právnej subjektivity s ročníkmi 1. – 4., zriaďovateľom školy je obec Stránske.

Budova našej základnej školy bola slávnostne otvorená 28. februára 1985. Na jej výstavbe sa podieľali najmä občania z obce Stránske, ktorí novú školu vybudovali v rámci akcie „Z“. Stará škola bola už nedostačujúca na výchovno-vzdelávací proces.

Prvá dostupná zmienka o škole v Stránskom je z roku 1798 z Kanonickej vizitácie z Konskej. 18. storočie bolo vo vývoji školstva významnou epochou. V kanonickej vizitácii z Konskej sa uvádza, že škola v Stránskom v roku 1798 už existovala, vystavaná bola úplne z drava. Bola už v tom čase stará, špinavá, nezdravá a náchylná ku spadnutiu.

Kapacita školy umožňuje prijať na výchovno-vzdelávací proces približne 70 žiakov, čo v súčasnosti dosahuje na 75 %.  Výučba prebieha v 4 kmeňových triedach a 1 odbornej učebni. Počet detí v triedach je zárukou a predpokladom, že dieťa nezanikne v anonymite. Má zabezpečený individuálny prístup učiteľa.

Škola je umiestnená vo vidieckom tichom prostredí, blízkosť zastávky autobusu predstavuje jednoduchú dostupnosť. Je obklopená zeleňou a pekným oddychovým areálom, ktorý sa využíva na voľnočasové činnosti a športové aktivity žiakov.

2.     Charakteristika žiakov

Z počtu 47 žiakov našej školy je 23 dievčat a 24 chlapcov. Žiaci pochádzajú z viacerých obcí: Stránske, Poluvsie, Konská, Turie a Rajecké Teplice. Z celkového počtu žiakov sú piati žiaci so ŠVVP a dvaja žiaci si plnia PŠD v zahraničí.

Vyučuje sa v 4 samostatných triedach s nasledovným počtom žiakov:

1. ročník   –    12 žiakov

2. ročník   –    11 žiakov (z toho 1 žiačka si plní PŠD v zahraničí)

3. ročník   –     9 žiakov

4. ročník   –   15 žiakov (z toho 1 žiačka si plní PŠD v zahraničí)

Súčasťou školy je aj školský klub detí (ŠKD) s 1 oddelením a počtom 26 detí.

Vďaka nášmu dobrému menu, výborným výsledkom dosiahnutých vo výchovno-vzdelávacom procese a pozitívnou klímou, sme pre rodičov našich žiakov skolou, do ktorej dávajú deti s dôverou.

Naši žiaci sú slušní a ústretoví, prevládajú žiaci s výbornými  a priemernými vyučovacími výsledkami. Pozitívne je, že žiaci zo všetkých ročníkov sa navzájom poznajú a v škole vládne priateľská atmosféra. Nadaní žiaci reprezentujú školu v rôznych súťažiach, žiakom so slabým prospechom sa vyučujúci venujú mimo vyučovania a individuálne k nim pristupujú U všetkých žiakov sa snažíme rozvíjať ich schopnosti, zručnosti, talent, osobitnú pozornosť venujeme žiakom s priemernými edukačnými výsledkami.

Snažíme sa vytvoriť radostnú klímu, zameriavame sa na otvorené partnerstvo, žiakov vedieme ku zdravému životnému štýlu, ekologickému mysleniu, komunikácii, kooperácii a umeniu vyjadriť a prezentovať svoje názory. Našou snahou je, aby deti chodili do školy rady, cítili sa v škole dobre a zažili každý deň, čo najviac úspechov.

Základná škola poskytuje pre svojich žiakov možnosť pobytu v školskom klube. Toto školské výchovno-vzdelávacie zariadenie zabezpečuje pre deti plniace povinnú školskú dochádzku činnosť podľa výchovného programu, zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na oddych v čase mimo vyučovania. Školský klub má jedno oddelenie, zdieľa spoločný priestor s prvou triedami, ktorá to svojou veľkosťou umožňuje.

Izoláciou od rizikového mestského prostredia v krásnom prírodnom prostredí dieťa chráni od súčasnej rizikovej problematiky mládeže.

3.     Charakteristika pedagogického zboru

Pedagogický kolektív tvorí 8 pracovníkov, z toho 1 riaditeľka školy, 3 učiteľky primárneho vzdelávania, 1 učiteľ náboženskej výchovy, 1 pedagogický asistent + učiteľka ANJ, 1 pedagogický asistent a 1 vychovávateľka. Odborne sa vyučuje vo všetkých  ročníkoch.

Riaditeľka školy - Mgr. Katarína Švajdová

1. ročník – triedna učiteľka Mgr. Lucia Knapcová