Zápis žiakov

Školská zrelosť

• BUDETE MAŤ PRVÁKA?
      • Vaše 6-ročné dieťa by malo nastúpiť v septembri do 1. ročníka základnej školy. Podľa skúseností pracovníkov pedagogicko - psychologických poradní nie všetky 6-ročné deti sú schopné v tomto veku zvládnuť nároky 1. triedy bez vážnejších problémov.

Predkladáme Vám základné informácie o tom, čo by Vaše 6-ročné dieťa pred vstupom do školy malo vedieť a ako by sa malo správať, aby zvládlo nároky 1. ročníka bez väčších problémov.

• Hlavné body toho, čo by budúci prváčik mal zvládať:

• samostatnosť /dieťa by malo vydržať nejaký čas bez rodičov/
    • schopnosť nejaký čas sa sústrediť na činnosť
    • malo by vedieť nadväzovať kontakty s inými deťmi a dodržiavať pravidlá
    • vedieť sa samo obliekať, obúvať, mať základné hygienické návyky /po WC spláchnuť, umyť si ruky a pod./
    • vedieť narátať do desať, rozoznávať farby, základné geometrické tvary, nakresliť postavu človeka /hlava, krk, trup, ruky a nohy/, orientovať sa v priestore a čase
    • dieťa by malo tiež okrem svojho mena a priezviska poznať aj svoju adresu
    • plynulá a pokiaľ možno častá výslovnosť a schopnosť tvoriť vety /prípadné chyby vo výslovnosti sa riešia na logopédii/
    • dieťa by malo vedieť prerozprávať rôzne príbehy a rozprávky, vedieť naspamäť nejakú básničku, pesničku
    • schopnosť nájsť rozdiely v naoko podobných obrázkoch
    • dieťa by malo mať správny úchop pera či ceruzky a vedieť strihať s nožnicami
    • z pohybovej stránky by malo zvládnuť napríklad státie na jednej nohe či chytanie a hádzanie lopty

Je pripravené?

Mnohí rodičia majú pochybnosti, či je ich dieťa skutočne pripravené na školu. V prípade vašej neistoty týkajúcej sa zrelosti vášho dieťaťa na školu, môžete sa obrátiť na SCŠPP pre otestovanie školskej zrelosti:

ul. J. Vuruma 144, 010 01 Žilina
    Telefón: +421 944 028 727
    E-mail: scsppza@gmail.com

ul. A. Škrábika 37, 015 01 Rajec
    Telefón: +421 908 145 622
    E-mail: scspprajec@gmail.com

Ak si myslíte, že vaše dieťa nie je pripravené na školu z dôvodu narušenej komunikačnej schopnosti, obráťte sa na:

CŠPP
    Adresa: Moyzesova 911/25, 010 01 Žilina
    Telefón: 0949 753 639
    E-mail: zsijamnik@zsijamnik.sk

Ak chcete zapísať do školy dieťa, ktoré k 1. septembru nedovŕši 6 rokov, obráťte sa na:

CPPPaP
    Predmestská 1613, 010 01 Žilina
    Telefón: 041/565 00 18, 0901 724 785
    E-mail: cpppapza@cpppapzilina.sk

ul. A. Škrábika 37, 015 01 Rajec
    Telefón: +421 908 145 622
    E-mail: scspprajec@gmail.com

Od 1. 1. 2021 sa zrušil inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky a vznikol nový inštitút pokračovania plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

Ak Vaše dieťa nenastúpi do ZŠ napriek požadovanému veku, z dôvodu nedosiahnutia školskej zrelosti, máte možnosť požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania riaditeľku materskej školy, ktorú dieťa navštevuje. /okrem žiadosti je potrebné doložiť, odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, informovaný súhlas zákonného zástupcu/.

Pokračovanie predprimárneho vzdelávania o jeden rok sa odporúča dieťaťu, ktoré má:

• problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety,
    • nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu,
    • nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu,
    • nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať, obúvať, vyzliekať, nevie jesť,
    • nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek),
    • nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky,
    • je  neposedné a netrpezlivé,
    • dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici,
    • má nejaké zdravotné problémy,
    • dieťa sa narodilo medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi.
    • Pomoc so stanovením zrelosti dieťaťa
      • Rodičia si môžu pomocou aplikácie Welcome sami overiť, ako na tom stojí ich dieťa  so zrelosťou pre nástup do školy, keďže sa nemôžu naživo stretnúť na zápise s učiteľom, ktorý by pomohol s diagnostikou.

Aplikácia Welcome ponúka rodičom aktivity na rozvoj všetkých šiestich vývinových oblastí dieťaťa. Rodič tak v tomto mimoriadnom období môže individuálne zmapovať dieťa vo veku 3-6 rokov a zistiť, do akej miery dieťa napĺňa požiadavky daného veku vo všetkých vývinových 6 oblastiach.

Na základe vyhodnotenia získa sadu odporúčaných aktivít, ktoré dieťa potrebuje posilniť. Výsledky môžu rodičia konzultovať mailom so psychologičkou prostredníctvom mailovej schránky welcome@vudpap.sk